Valutab peavalu

Sekundaarsed peavalud on need, mis põhjustatud kas mõnest haigusest või muudest kindlatest teguritest. Need kaks on sageli omavahel seotud: kui sööd väga soolast toitu, püüab keha üleliigsest soolast vabaneda, suunates selle neerudesse. Infektsioonhaigustega kaasnev peavalu ilmneb samal ajal teiste selle haiguse sümptomitega. Dr Toomsoo sõnul on sellisel juhul väga alarmeeriv sümptom nn ämblikvõrkkesta alune valu, mille äratundmine on ülioluline.

Pingepeavalu vastu aitavad sageli hästi käsimüügi valuvaigistid.

Peavalu sümptomid sõltuvad lapse vanusest ning peavalu tüübist. Peavalu võib esineda iseseisvalt ilma kaasuva haiguseta ning sellisel juhul nimetatakse seda primaarseks peavaluks nt migreen, pingepeavalu.

Tähtis on silmas pidada, et valuvaigistipäevi poleks palju, sest sagedase kasutamise korral hakkavad need ise tekitama kroonilist peavalu. Nii lisandub algsele peavalule juba teine või kolmaski peavaluvorm. See võib algsest valust olla eristamatu ja muutuda ajaga üha hullemaks.

ennetamine parast pahkluu murdut valutab salv valutab olaliigese

Väga kõrge vererõhu puhul aga võib sageli tekkida ka peavalu. Vererõhust tingitud peavalu esineb tihti ärgates pea kuklaosas ning on loomult pulseeriv. Vererõhku langetav ravi on selliste patsientide puhul tavaliselt efektiivne ka peavalu vastu. Valu algab sellisel puhul tavaliselt mõne tunni või päeva möödudes. Puhkus ning voodis lamamine leevendab peavalu.

kuidas ravida munga liigeseid laminaria ja liigeste liigesed

Samuti võib võtta aspiriini või paratsetamooli. Kui trauma on olnud aga tõsine ning patsient on kaotanud teadvuse isegi väga lühikeseks ajaks, on kindlasti soovitatav konsulteerida oma arstiga. Pulsi aeglustumine, unisus, teadvusetus võivad anda märku koljusisesest verejooksust, mis omakorda võib tõsta koljusisest rõhku. Selline seisund vajab aga kirurgi sekkumist.

Site wide poll

Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Migreen on elukvaliteeti langetav haigus, millele on iseloomulikud mõõdukad või väga tugevad peavaluhood koos mitmete teiste kaasuvate sümptomitega. Harjumuspäraselt kirjeldatakse migreeni kui ühepoolset pulseerivat peavalu, millele võivad eelneda erinevad eelsümptomid ehk aurad ning kaasuda iiveldus, oksendamine, valgus- ja mürakartus. Lisaks esineb sageli lõhnakartust ja hoo ajal ei talu inimene isegi tavapärast füüsilist tegevust juba trepist üles minek või rahulik jalutuskäik süvendavad peavalu.

Migreenihoo ajal võib inimene muutuda voodihaigeks.

sinovial liigesevalu kasi paisub kuunarnukis

Migreen on niivõrd levinud haigus, et seda peetakse sagedaseimaks neuroloogiliseks patoloogiaks. Migreen ületab oma levimuse poolest teisi närvihaigusi arvestatava varuga.

Seega üldlevinud arvamus, et migreen on naiste haigus, päris paika ei pea — naisi on migreeni all kannatajate seas kindlasti enamus, kuid ainult naistele omase haigusega tegu ei ole. Mitte ainult levimus ei tee migreenist niivõrd olulist haigust, vaid ka fakt, et tegu on sellise haigusega, mis oluliselt langetab inimeste elukvaliteeti.

Mitmed uuringud on seda tõestanud.

Peavalu | Haiguste ABC - plinkplonk.ee

Nii näiteks läheb migreeni tõttu igal aastal töötava inimese kohta kaduma tööpäeva. Rääkimata väljalangemisest kodusest ja muust sotsiaalsest elust. Põhilised migreeni vormid Tähelepanelik lugeja pani tähele, et tekkis kaks erinevat mõistet — aurata ja auraga migreen. Need on kaks sagedasemat ja põhilist migreeni vormi. Erinevus seisneb selles, et peavalule koos ülalkirjeldatud kaassümptomitega võib auraga migreeni korral tekkida rida nn eelkaebusi.

Migreeni aura kestab minuteid, kuid tavaliselt mitte üle 60 minuti.

parast krohv valutab harja valu liigeste pohjused

Aurasid võib jaotada sensoorseteks ja motoorseteks. See on väga individuaalne ja sõltub nii indiviidil esinevatest riskiteguritest ülekaalulisus, füüsiliselt passiivne eluviis, madal haridustase, kahjulikud harjumused jmskui ka suuresti esmase peavalu vormist ehk kas tegemist on migreeni või pingetüüpi peavaluga.

Vastas dr Vanda Kristjan

Uuringutulemusi on raske üldistada, ja tulemustes mängivad veel rolli töö iseloom, koormus, töötingimused. Siiski on olemas mõned üksikud uuringud, mille raames on tulemuste üldistatavuse eesmärgil püütud küsimusele läheneda rahvastiku tasemel.

 • Ravi tuhandete kampsunidega
 • Arstide nõuanded, tervisetestid ja -teenused.
 • Kui elustiilimuutustest ja harjutustest pole abi, tuleb võtta rohtu.
 • Traumaatiliste artriidi sormede ravi
 • Uhiste haigustega patsientide uuring
 • Valu kuunarnukites tostes raskusaste

Teiste haiguste korral esinevaid peavalusid nimetatakse sekundaarseteks peavaludeks kõige sagedamini infektsioonide korral. Enamus peavalusid on primaarsed. Väga harva on peavalu põhjuseks tõsine haigus nagu nt ajukasvaja või tõsine infektsioonhaigus meningiit.

 1. Miks su pea valutab: kas pingest, ravimitest, kofeiinist, põskkoobastest? | plinkplonk.ee
 2. Enamik meist on siiski kogenud tuikavat, ebamugavat ja häirivat peavalu, mis pärsib ka igapäevaelu.
 3. Solvestab ola haiget raskust
 4. Puhkige jala liigesed
 5. Peavalu tüübid – Peavalu
 6. PM Tervis Paelussi alamliik oli pärit eksootilistest piirkondadest, kus naine polnud kunagi käinud.
 7. Kodutohter Kõige tavalisemat sorti peavalud algavad aga liigsest stressist ja ülepingest.

Pingepeavalule on iseloomulik kerge või mõõduka intensiivsusega kahepoolne suruva iseloomuga peavalu. Igapäevane füüsiline aktiivsus ei muuda valu tugevamaks. Mõnel lapsel võib kroonilise kulu korral kaasneda iiveldust, väsimust, valguse- või helikartust.

Enamasti ei põhjusta pingepeavalu oksendamist ning ei sega lapse igapäevategevusi.