Liigesevalu noorukieas

Haiget liigest aitab toestada elastikside, mis aga ei tohi mingil juhul takistada vereringet. Reumatoloogilisi haigusi on teada kokku üle Reumatoidartriidi tõestatud riskifaktor on näiteks suitsetamine. Selles arengus võib olla tagasilööke, mille üks väljendusi on noorukiea depressioon,» sõnab Reppo. Õnneks esineb selliseid haigusjuhtusid küllaltki vähe. Kuna pikka aega ei pruugi liigesekulumine raskeid vaevusi kaasa tuua, sunnib see haigus perearsti poole pöörduma vanemaealisi, kel on kulumisprotsess pahatihti juba kaugele arenenud ja liigesed vajavad juba asendamist proteesidega.

Perearsti tungival soovitusel otsustas murelik ema teise reumatoloogi arvamust küsida. Põhjalikele uuringutele järgnes diagnoos — juveniilne idiopaatiline artriit ehk lapseea krooniline ja progresseeruv liigesepõletik. Igal aastal diagnoositakse Eestis keskmiselt sada uut juveniilse artriidi haigusjuhtu.

Tegemist on lapse- ja noorukiea kõige sagedasema reumaatilise haigusega, kus immuunsüsteem, mis peaks organismi kaitsma, hakkab keha enda vastu töötama. Tagajärjeks on autoimmuunsete reaktsioonide tulv, mis kahjustab põhiliselt liigeseid, harvem silmi ning üksikutel juhtudel siseelundeid. Haiguse üheseid tekkepõhjuseid pole veel suudetud välja selgitada.

Ema meenutab, et tegelikult ilmnesid pojal artriidile viitavad sümptomid juba esimeses klassis — Devid kurtis pidevalt, et käsi väsib kirjutamisest ära. Lapseea artriidi diagnoosimist raskendab selle hiiliv algus — suhteliselt suur protsent liigese-põletikest ei tekita lapsele olulist tuntavat valu.

Psühhiaater selgitab, kuidas avaldub depressioon lastel ja noortel FOTO: Shutterstock Noorukieas areneb mustvalge maailmapilt rohkemate varjunditega kogemuseks, aga kaasneda võib tagasilööke, mille üks väljendusi on noorukiea depressioon, ütleb Tartu ülikooli kliinikumi psühhiaater Reigo Reppo.

Tallinna lastehaigla reumatoloogi Karin Uibo sõnul võiksid lapsevanemad artriiti kahtlustada siis, kui laps hakkab konkreetse välise põhjuseta ühte või mitut jäset natuke säästma või teistmoodi kõndima.

Tihti läheb põletikuline liiges paiste.

Psühhiaater selgitab, kuidas avaldub depressioon lastel ja noortel - Tervis

Et turse võib olla väga tagasihoidlik, ei pruugi lapsevanem seda märgata. Kõige sagedasemad on vormid, kus haigestuvad üks kuni neli liigest.

liigesevalu noorukieas psuhhoehic liigesevalu

Väga tihti algab haigus ühe liigese haigestumisega. Osal lastest haigestuvad mõningate kuude jooksul haiguse kulgedes üha uued liigesed.

Haiguse kõige raskem vorm on süsteemse algusega artriit, millele on iseloomulikud üldhaiguse tunnused — haigus algab kõrgete palavikuhoogude ja nahalöövetega.

liigesevalu noorukieas poletik liigeste ja sidemete

Süsteemse algusega artriit võib kahjustada kõiki siseelundeid. Et tegemist on kroonilise ja potentsiaalselt progresseeruva haigusega, on äärmiselt oluline püüda võimalikult varakult ehk esimeste haiguskuude jooksul haigust agressiivselt ravida ja sellega põletikulise protsessi arengut ohjas hoida.

Ravi on kompleksne ja sõltub lapsest, haiguse vormist ning tõsidusest, mistõttu on iga haigusjuhtum nii perele kui ka arstile tõeliselt suur väljakutse.

Raviks kasutatakse kiiretoimelisi põletikuvastaseid ja aeglase toimega ehk modifitseerivaid ravimeid, sh ka hormoonravimeid. Raskete haigusvormide korral lisandub ka bioloogiline ravi. Haigust tuleb ravida Senised kogemused näitavad, et kui raviga õigel ajal alustada, on enamikul liigesevalu noorukieas elukvaliteet küllaltki vähe häiritud. Kahjuks leidub ka haigusvorme, mis ei taha liigesevalu noorukieas ravile alluda.

Sel juhul võib haigus tõsiselt häirida lapse elu ja liikumist. Õnneks esineb selliseid haigusjuhtusid küllaltki vähe.

Dr Uibo sõnul kujuneb ravis küllaltki tihti probleemiks see, et perekond ei taha haiguse ja selle ulatusliku raviga leppida. Ravi alguses tuleb võtta korraga hirmutavalt palju rohtusid, mistõttu otsustatakse ravimi võimalike kõrvaltoimete tõttu lapsele mõnda rohtu mitte anda, sealjuures arstiga konsulteerimata.

Väga kardetakse tugevatoimelisi hormoonpreparaate. Arvestades haiguse tõsidust, pean õigustatuks, et perekond küsib soovi korral ravi ja diagnoosi asjus ka teisest arvamust. Juveniilse artriidi ravis on tähtis usaldus ja koostöö lapse, tema vanemate ning raviarsti vahel.

Vastas dr Anu Sööt

Annika Ossipova sõnul on temal ja Devidil oma raviarstiga tõeliselt vedanud. Annika pole püüdnud poja liigesevalu noorukieas kellegi eest varjata, pigem vastupidi. Kuigi Devidi ravis on esinenud tagasilööke, on tema tervis praegu tänu bioloogilisele ravile tunduvalt paranenud.

Poissi pidevalt kimbutanud palavik ja tugevad liigesevalud on taandunud. Sel sügisel on tema enesetunne olnud niivõrd hea, et kaed olavalu on saanud pausideta koolis käia. Kunagi puudusin koolist terve veerandi.

Nõuanded sel teemal

Nüüd on palju parem olla. Devid ja tema ema soovitavad saatusekaaslastele otsida tuge ja teadmisi sama haigusega maadlevatelt perekondadelt.

နှလုံးရောဂါ [အပိုင်း(၂)] ကာကွယ်နိုင်မည့်နည်းလမ်းများ(လေ့ကျင့်ခန်းများ)

Annika liitus peagi pärast poja haiguse diagnoosimist reumahaigete laste ja noorte ühinguga. Koos Devidiga on nad aktiivselt osalenud ühingu suvelaagrites, kus ammutatakse haiguse kohta palju vajalikke teadmisi. Teisel või kolmandal eluaastal.

Tihemini haigestutakse ka puberteedieas, enne lapse aastaseks saamist. Leidub lapsi, kes paranevad. Mõned lap-sed võivad elada ravi tulemusena tükk aega hästi, mistõttu otsus-tatakse ravi lõpetada.

Sageli tuleb haigus paljudel mõne aja pärast tagasi ja võib olla tükk maad agressiivsem.

Lapseea artriit tuleb avastada võimalikult vara - Eesti Päevaleht

Et haiguse tekkepõhjuseid täpselt ei teata, ei leidu ka ühest soovitust, kuidas haigust ennetada. Olulised on üldised tervislikud eluviisid.

liigesevalu noorukieas anesteesia kui puusaliigese poletik

Kindlasti tuleb lapsel kõiki infektsioonhaigusi korralikult ravida, sealjuures tuleb tähelepanu pöö-rata hambaravile. Otstarbekas on teha lapsele graafiku järgi ka kaitsesüstimised.