Lahus anesteesia, Diploopia kui lokaalse anesteesia tüsistus - Artiklid - plinkplonk.ee

Rütmilised piiksud ja jooned monitoril kinnitavad, et mehe süda lööb. VI kraniaalnärv innerveerib ainult seda lihast ja selle funktsiooni lakkamine väljendub silma lateraalse asendi diploopias. Olge ettevaatlik, et te ei satuks veresoonele, kuna see võib kaasa tuua torkekoha lähedaste kudede hilisema haigestumise ja veritsuse. Sel juhul aga pidid tõenäoliselt olema veel teised sümtomid nagu peapööritus ja silmalaugude paresteesia. Aga ainult sekunditeks, mil patsiendi hingamisteed masinaga ühendatakse.

Asso Puidetreporter Samal ajal kui doktor Anneli Karin patsiendi mandleid lõikab, hoiab Pärnu haigla lahus anesteesia, operatiiv- ja intensiivraviteenistuse juhataja Raido Paasma toimuval silma peal. FOTO: Urmas Luik Pärnu haigla anestesioloogiateenistuse juhataja Raido Paasma ei saa päris hästi aru, arnika valu liigestes terviseamet taotleb sellega, et alustas Pärnu haigla suhtes uurimist pärast üht tema avalikult välja öeldud näidet selle kohta, kuidas kolmandatest riikidest pärit anestesioloogi puudulikud praktilised oskused ja keelebarjäär said takistuseks anesteesia läbiviimisel.

Anesteetikumi omaduste olulisus ning injektsioonitehnika

Kolmandatest riikidest Eestisse tööle asuvate arstide järelevalve puudulikkusega kaasnevate võimalike probleemide iseloomustamiseks toodud näites kirjeldas Paasma juhtumit, kus 27aastane kolleeg Venemaalt soovis tulla Pärnu haiglasse tööle ja näidata oma oskusi anesteesiat tehes.

Seda tal ka võimaldati kogenud kolleegi juuresolekul. Ja ehkki anesteesia möödus tüsistusteta, kuna probleemide ilmnemisel teostas Paasma selle ise, näitab juhtum, et kehtiv kord ja terviseamet võimaldavad Venemaalt, Ukrainast ja Valgevenest pärit arstidel siin liialt kergekäeliselt ametisse asuda.

Ta kahtlustab, et uurijad lähtuvad tavainimese loogikast: kui patsient lõpetas hingamise, on järelikult kõik väga pahasti. Vastupidi, anestesioloogid kutsuvadki hingamise lahus anesteesia esile. See on kasutatavate ravimite kõrvaltoime, sellega arvestatakse ja selleks ollakse valmis. Tegelikkus on teine. Lülitatakse välja Operatsioonisaal. Rohelised kostüümid, võrkmütsid ja maskid. Juhtmetega masinate külge ühendatud patsient — varases keskeas pea sajakilone mehemürakas — operatsioonilaual ootamas mandlilõikust.

Kliinilises vaikuses võimenduvad kindla intervalliga piiksatused. Need on head piiksatused, mis kinnitavad, et patsiendi süda lööb. Kirurgile valmis pandud lõikeriistad, vatitupsud, sidemed.

lahus anesteesia uhiste haigustega geeli

Anestesioloogi instrumendid — süstlad ja pudelid lahustega. Dirigendina võtab Paasma juhtimise enda kätte. Algab patsiendi n-ö väljalülitamine. Üksteise järel nimetab ta ravimeid ja patsiendi kehakaalule, operatsiooni iseloomule ja kestusele vastavaid koguseid, mida tema abiline, anestesist, kanüüli kaudu patsiendi organismi süstib.

Erinevaid anesteesia läbiviimiseks ettenähtud ravimeid on kokku suurusjärgus viisteist. Näiteks opioide sisaldavad lahused selleks, et patsiendid ei tunneks operatsiooni ajal valu. Erinevad ravimid teadvusetust ehk aneteesia esilekutsumiseks.

Asso Puidetreporter Samal ajal kui doktor Anneli Karin patsiendi mandleid lõikab, hoiab Pärnu haigla anestesioloogia- operatiiv- ja intensiivraviteenistuse juhataja Raido Paasma toimuval silma peal.

Nende manustamine on täppisteadus: annad liiga vähe, ei pruugi patsient uinuda või tundetuks muutuda, manustad liiga palju, võib mõju olla soovitust pikemaajalisem. Ohtu pole Samal ajal kui anestesist patsiendi organismi ravimeid süstib, jälgib Paasma tähelepanelikult monitore, mis annavad ülevaate patsiendi südametööst, hapnikusisaldusest veres, vererõhust ja hingamismustrist. Ravimite toimel lõpetabki patsient hingamise. Seda kinnitab monitoril sirgeks tõmbunud valge, väljahingatava süsihappegaasi kogust indekseeriv joon.

See on täpselt see koht, kus Venemaalt proovitööd tegema tulnud arstikandidaat pea kaotas ega teadnud, mida edasi teha. Just see oli tema viga, mitte see, et operatsiooniks ettevalmistatava hingamine katkes. Paasma pead ei lahus anesteesia. Kuniks pannakse valmis masinat, mis patsiendi asemel hingama hakkab, pumpab ta patsiendi kopsudesse manuaalselt Ameerika jalgpalli kuju ja mõõtu paunakesega hapnikku. See toimib. Valge joon joonistab taas monitoriekraanile ühtlase kujuga laineid.

Rütmilised piiksud ja jooned monitoril kinnitavad, et mehe süda lööb. Monitor kinnitab, et ka hapniku sisaldus veres on igati normis.

  • Tippanestesioloog: iga teise opereeritava hingamine katkeb - Uudised - Pärnu Postimees
  • Uhine on haige et see

Mask võetakse hetkeks maha, hingamine katkeb jälle. Aga ainult sekunditeks, mil patsiendi hingamisteed masinaga ühendatakse. Süda lööb endiselt.

Hapnikusisaldus on jätkuvalt normis. Sai tõestatud, et lühiajaline hingamise katkemine ei toonud kaasa mingeid tüsistusi.

Igaüks võib selles iseseisvalt veenduda, hoides näiteks kümme sekundit hinge kinni. Suure tõenäosusega sellesse ei sure. See, kas patsiendi hingamine ravimite mõjul katkeb, sõltub Paasma selgitusel suuresti sellest, kuidas organism ravimitele reageerib. Kogused, mida süstitakse, on siiski laias laastus välja arvutatud standardannused, mitte milligrammi järgi iga patsiendi jaoks paika pandud.

Ent seesama paar milligrammi siia- või sinnapoole panebki paika, kas patsient jätkab kuni masinatega ühendamiseni iseseisvalt hingamist. Raske uni Lahus anesteesia ette valmistatud, võib kirurg areenile astuda.

Diploopia kui lokaalse anesteesia tüsistus

Ent see ei tähenda, et anestesioloogil on vaba voli operatsioonisaalist lahkuda. See võiks lõppeda niisama kurvalt, kui näiteks Naastes avastasid nad, et patsiendi hapnikuvarustus oli kinni keeratud.

Kaheksa minutit hapnikuta olnud meest püüti küll elustada, ent see ei andnud tulemust. Ta oli langenud koomasse, saanud raske ajukahjustuse ja suri paar nädalat hiljem. Et nõnda ei juhtuks, peab anestesioloog kogu operatsiooni aja patsiendi elutähtsatel näitajatel silma peal hoidma, nagu lahus anesteesia jälgivad vormel 1 etapi ajal pidevalt rajal kihutavate masinate tehnilisi näitajaid.

Nii patsiendi enda kui kirurgi huvides, kellel ei ole mahti, kohustust ega võimalust seda teha. Peaks näiteks patsiendi vererõhk liiga kõrgeks tõusma, tuleb seda ravimitega alandada. Vastasel juhul on kirurgi tööpind verega üle ujutatud ja tal on raske opereerida. Sõltuvalt sellest, kui pikaks operatsioon kujuneb, tuleb manustada ravimeidki, et välistada patsiendi ärkamine lõikuse ajal.

Sellegi kohta annab monitor hoiatavaid signaale.

Põhimõtteliselt võiks Paasma ütlust mööda manustada haigele ka niipalju ravimeid, et ta oleks kindlalt näiteks kaksteist tundi pilditu.

Ent see pole eesmärk. Just anestesioloog on see, kelle käe ja jälgimise all patsient pärast seda, kui kirurg on töö lõpetanud, äratatakse. See on palju aeganõudvam protsess kui uinutamine.

Tippanestesioloog: iga teise opereeritava hingamine katkeb

Nagu Paasma selgitas, ladestub osa verre pumbatud ravimitest kudedes ja sõltuvalt organismist võib kuluda aega, enne kui need sealt väljuvad. Kusjuures peale ootamise, kuni ravimid lahtuvad, kasutatakse äratamiseks ka klassikalisi nõkse, nagu lahtise peopesaga näkku patsutamine ja lahus anesteesia hüüdmine.

Hingamismasina küljest eemaldatakse ja ärkamispalatisse kärutatakse patsient alles seejärel, kui ollakse veendunud, et relaksentide toime on kadunud, narkoos möödas ja patsient suudab iseseisvalt hingata.

See toimub kõige kiiremini frontaalsete ja ülemiste premolaaride alal. Kaasaegsed lahused mõjuvad 2 minutiga ning enamiku lokaalanesteetikumide mõju on enam-vähem sama, kuigi peenemate uuringutega on võimalik erinevust tõestada. Mõni preparaat võib küll mõjuda 15 sekundit kiiremini kui teine, aga see ei oma kliinilist tähtsust.

Liiga rutakalt seda tehes võib patsient uuesti kaotada võime hingata ja lämbuda. Hüppelaud Euroopasse Kõik need protsessid, otsused ja vastutus patsiendi uinutamisest kuni toibumiseni lasuvad anestesioloogi õlul. Headest kirurgidest ei ole suurt kasu, kui neid ei toeta pädevad anestesioloogid.

lahus anesteesia polve hakkas haiget tegema

See on põhjus, lahus anesteesia anestesioloogide selts ja selle juhatuse liige Paasma sooviks, et terviseamet muudaks korda, mille alusel terviseamet väljaspool meie haridussüsteemi diplomi saanud arste Eesti arstide registrisse kannab. Seejärel saab arst paberi, millest üldjuhul piisab, et terviseamet ta Eesti arstide nimekirja kannaks. Siin võib rolli mängida ka asjaolu, et Eestis on erialaarstidest puudus ja terviseameti sõel seetõttu hõre.

Seda olukorda kipuvad ära kasutama väljaspool Euroopat arstidiplomi saanud inimesed, kellele see loob võimaluse saada jalg Euroopa Liidu ukse vahele. Arstide liit jagab anestesioloogide seltsi muret arstiabi kvaliteedi pärast, mida ohustab väljaspool Euroopa Liitu õppinud arstide Eestis tööle lubamine nende kvalifikatsiooni kontrollimata.

Viimastel aastatel on liit lahus anesteesia ja sotsiaalministeeriumilt korduvalt aru pärinud, miks registreeritakse Eestis eriarstidena peamiselt Venemaalt ja Ukrainast tulnud tohtreid, kes ei ole läbinud vajaliku kestusega erialakoolitust, nõudmata neilt pädevust tõendava eksami sooritamist. Terviseameti tervishoiuosakonna juhataja Üllar Kaljumäe on aga Eesti Rahvusringhäälingule väitnud, et amet teeb oma tööd järjest paremini ja suudab üha täpsemalt dokumentide põhjal otsustada ning hinnat, kas arstil on eeldusi iseseisvalt arstina tegutseda.

Ei enam Nagu Paasma nentis, ei ole lahus anesteesia ülesanne anda hinnangut kolmandatest riikidest saabunud arstide paberitele. Küll on tema ülesanne patsientidele võimalikult turvaline anesteesia. Ega Paasma kiidagi väljastpoolt meie õpi- ja praktikasüsteemi tulnud inimesega töölepingu sõlmimist enne heaks, kui on näinud teda mingi aeg töötamas.

Paasma möönis, et võib tekkida küsimus, kas praktiliste oskuste kontroll reaalses töösituatsioonis võib lahus anesteesia patsiendile ohtlikuks. Paasma kinnitusel on see õpiprotsessis tavaline. Praegu ei ole Pärnu haiglas tööl ühtki kolmandatest riikidest tulnud anestesioloogi.

lahus anesteesia spin poles valus

Kaks on käinud proovimas ja põrunud. Vaevalt neid lähiajal tulebki.